
Това прекрасно езеро има невероятни форма и цвят и е един от изворите на най-дългата река в Далмация – Цетине. Реката изминава около 101 км, преди да се влее в Адриатическо море. Водите му текат в подножието на Динара, най-високият планински масив в Хърватия.
Известно е като „Окото на земята“ поради силната си прилика с око с разнообразни нюанси на синьо и тюркоаз. Погледнато от високо, това несъмнено е една от най-особените и очарователни красоти на региона. Това малко водно тяло се образува от дупка, която прониква в непознати дълбочини на Земята, изследвана от водолази, които стигнаха до 115 метра. Това природно карстово великолепие оставя всички посетители безмълвни.


Езерото е извън основните туристически маршрути, намира се в Милашево, близо до малко селце, наречено Четине. Може да се намери по пътека, която води направо от православна църква, а по-надолу по течението, недалеч от извора, се намират останките на една от най-старите хърватски църкви, която датира от 9 век.
Въпреки че това е местна тайна от години, много фотографи си проправят път към извора на река Цетине, за да направят въздушни снимки на този природен феномен.
Този извор извлича студена подпочвена вода и е източникът на река Цетина, която тече 101 километра чак до село Омис (известно с речен рафтинг и зиплайнинг), в района на Далмация на Адриатическо море . По пътя си преминава през дълбоките каньони при село Задварие, образуващи най-известните водопади на тази река.


Хърватия е дом на някои от най-красивите карстови пейзажи на земята, включително известния Национален парк Плитвички езера и Национален парк Крка.
Карстовите пейзажи са тези, при които основната скала се разтваря, за да създаде понори, потъващи потоци, пещери и извори. Някои от най-известните примери за гмуркачи и туристи са сенотите в Тулум и полуостров Юкатан в Мексико.
Този феномен е отговорен за създаването на този невероятен карстов извор, който служи като резервоар за река Цетине (най-богатата на вода река в Хърватия и най-дългата река в Далмация).
*снимки: Facebook