
Според прогнозите следващата седмица в България ще бъде изключително гореща, с температури до над 40 градуса. Вече пуснахме статия как да се пазим от жегите, можете да я намерите ето тук:
Но ако 40 градуса ни се струват много, знаете ли, че има места на Земята, където температурите са доста по-високи?

Донината на смъртта, Калифорния, САЩ
Долината на смъртта поставя един от температурните си рекорди с палещата температура на въздуха от 54 градуса по Целзий на 16 август 2020 г. Това е най-високата температура, регистрирана там от 1913 г. – и вероятно най-горещата температура, записана навсякъде по света.
Температурният връх се държи от Furnace Creek с най-гореща температура на въздуха, регистрирана някога. През лятото на 1913 г. пустинната долина достигна 56,7 градуса. Има дискусии относно валидността на тази температура, но дори и да се окаже фалшива, Furnace Creek все още е на върха: през 2020 г. е регистрирана температура от 54.4 °C. Средните температури там достигат 47 градуса през лятото и това е най-сухото място в щатите.
Ето още няколко горещи места:

Кебили, Тунис
Този пустинен град е известен със своите средните температури от над 40 градуса през лятото. Най-високата регистрирана на това място температура са колосалните 55 градуса, които са достигнати през юли 1931 г.
Митриба, Кувейт
В Митриба, отдалечен район в северозападен Кувейт, са измерени 53,9 °C през 2016 г. Това не само че е третата най-висока температура, регистрирана някога, тя е и най-високата температура, регистрирана някога за континенталния регион на Азия.
Турбат, Пакистан
Турбат е град, разположен в южен Белуджистан, Пакистан, там е регистрирана четвъртата най-висока температура досега – на 28 май 2017 г. – 53,7 градуса.

Далол, Етиопия
Това хидротермално поле със солни образувания, кисели горещи извори и газови гейзери има среднодневна максимална температура от 41 градуса, регистрирана в периода 1960 -1966 г.
Ал Азизия, Либия
Бившата столица на община Ал Джафра, на 25 мили южно от Триполи, е сред претендентите за титлата Най-горещото място на земята – през 1922 г. са били отчетени 58 градуса. През 2012 г. обаче метеоролозите обявиха този рекорд за невалиден поради редица обстоятелства, включително факта, че човекът, който го е записал, не е имал опит. Въпреки това градът все още редовно изпитва температури от над 48 градуса през лятото.

Уади Халфа, Судан
През годината на практика няма валежи в Вади Халфа, задушаващ се град, разположен на брега на езерото Нубия в Судан. Юни е най-горещият месец, със средна температура от 41 градуса, а най-горещата температура, която някога е била регистрирана, е била 53 градуса през април 1967 г.
Дащ е Лут, Иран
Това пустинно плато има най-горещите температури на земята – сателитните измервания, направени между 2003 и 2009 г., установиха, че максималната температура е зашеметяващите 70,7 градуса. Излишно е да казваме, че регионът е необитаем.
