
Забелязали ли сте, че сред кучетата, също като хората, има такива, които обожават снежните дни, a други предпочитат да заровят главите си под завивките и да чакат снега да се стопи?
Какво е това, което кара някои кучета да скачат в свежата снежна пряспа, докато други предпочитат да е сухо и топло? Дали става дума строго за тяхното физическио сътояние или порода или предпочитанията за времето се основават на районите, в които живеят?

Кучетата, които имат естествена дълга козина и подкосъм, са склонни по-лесно да издържат на студа. Междувременно късокосите и голите породи са по-малко толерантни към студа. Породите като хъскита имат широки подложки на лапите и телата им са покрити с отблъскваща снега козина, заедно с по-малки уши за по-малко излагане на измръзване.
Това не означава, че всички дългокосмести кучета предпочитат да се разхождат в снега, тъй като има много по-големи, по-космати кучета, които не обичат снега.
Снегът обаче е добре дошъл за повечето кучета. Някои кученца може да се почувства странно на допир или звук, докато вървят по него, което ги кара да се плашат. Дори и най-издръжливите кучета могат да бъдат податливи на опасности през зимата, така че бъдете внимателни.
Има много късокосмести кучета, които наистина обичат да играят в снега, въпреки че може да не издържат толкова дълго, колкото техните по-космати приятели. По-малките породи с къси крака и голи кореми може да настинат бързо и да се изморят, докато газят или скачат в дълбок сняг. Възрастните кучета и кучетата с артрит или други здравословни проблеми също могат да бъдат по-чувствителни към студени и снежни условия.

Трябва да имате предвид също, че участъкът в кучешкия мозък, вързан с миризмите и обонянието, е 40 пъти по-голям от нашия и е тяхното основно сетиво. Когато снегът покрие земята, той маскира интензивността и броя на ароматите, които кучето обикновено усетило. Това също може да е нежелан ефект, който снегът носи за някои животни.
Признаци, че вашето куче може да се чувства неудобно поради студа:
- Треперене
- Тревожно поведение
- Вдига лапите им от земята
- Прегърбена поза или прибрана опашка
- Нежелание за излизане на открито
- Хленчене, скимтене или лай
- Отказва да се движи/ходи навън
- Търси места за подслон
А ако имате куче, което обича зимното време, и двамата можете да се възползвате от излизането му. Чистият въздух и движението на тялото ви подобряват кръвообращението и повишават настроението на вас и вашето куче. Ако не обичате да газите през снега с ботуши, можете да сложите по-ниски зимни обувки, като излизате с кучето. Можете да прекарате известно време заедно на снежна разходка. Енергията, която и вие, и вашето куче изразходвате, за да останете топли и да издържите на снежните условия, може да помогне за облекчаване на стреса. Освен това помага за по-доброто качество на съня в края на деня.

Докато някои кученца са създадени за тичане през снега, а други не, от нас като собственици на домашни любимци зависи да разпознаем нуждите на нашите кучета и да предприемем необходимите действия, за да ги запазим възможно най-здрави и в безопасност.