
Кожата използва слънчева светлина, за да подпомогне производството на витамин D, който е важен за нормалното формиране на костите. Но има и недостатъци. Слънчевата ултравиолетова светлина може да причини големи увреждания на кожата. Външният слой на кожата има клетки, които съдържат пигмента меланин. Той предпазва кожата от ултравиолетовите лъчи на слънцето. Те могат да изгорят кожата и да намалят нейната еластичност, което води до преждевременно стареене.

Хората почерняват, защото слънчевата светлина кара кожата да произвежда повече меланин и да потъмнява. Тенът избледнява, когато новите клетки се преместят на повърхността и дъбените клетки се отделят. Слънчевите лъчи може да бъдат полезни, стига да имате подходяща защита от прекомерното излагане. Но твърде голямото излагане на ултравиолетови лъчи може да причини слънчево изгаряне. UV лъчите проникват във външните слоеве на кожата и засягат по-дълбоките слоеве, като могат да увредят или убият кожните клетки.
Затова хората, особено тези, които нямат много меланин и които лесно изгарят, трябва да се предпазват с подходящите средства. Можете да се защитите, като покриете чувствителните зони, като използвате слънцезащитни продукти, ограничите общото време на излагане и избягвате слънцето между 14:00 и 16:00 часа.
Весело лято!
