
Мостът Йоресунд е пътна и железопътна връзка с дължина около 16 км между Швеция и Дания. Но е много повече от това. Мостът Øresund създаде регион с население от 3,7 милиона жители.
От визия към реалността
Концепцията за фиксирана връзка през Øresund не е нова. В продължение на векове Йоресунд е представлявал пречка за превоза на пътници и товари между Швеция и Дания. Нещо повече, това е била и психологическа бариера, просто защото самата мисъл за трудно пътуване възпрепятствала търговията и по-близките отношения. С нарастването на индустриализацията и интернационализацията в Европа идеята за фиксирана връзка станала все по-реална.
Още от началото на 20-ти век са били направени няколко предложения, въпреки че липсата на финансиране и политическа подкрепа означавала, че предложенията никога не са минали през чертожната дъска.

Стабилната политическа и икономическа среда както в Швеция, така и в Дания към края на 20-ти век обаче дават нов тласък на проекта.

Връзката
Мостът Йоресунд е пътна и железопътна връзка с дължина около 16 км между Швеция и Дания. Състои се от три секции: мост, изкуствен остров и тунел.
Мостът представлява половината от дължината на връзката (приблизително 8 km) с двата високи 204 m пилона, поддържащи 490 m дългия мост през канала Flinte. Този дизайн е известен като въжен мост. На моста железопътната линия и магистралата се движат на отделни нива с железопътната линия на долната палуба и движението на превозни средства на горната палуба. Повечето от мостовите конструкции – мостовите колони и мостовите участъци – са построени на сушата и впоследствие изтеглени до трасето на моста от голям плаващ кран. Само пилоните са излети на място. Свързвайки моста и тунела става през изкуственият остров Пеберхолм, където минават железопътната линия и магистралата. Връзката е успоредна една на друга, е в съседство с естествения остров Салтхолм на север. Дълъг 4 km, Peberholm е построен от материала, изваден от морското дъно на Øresund, за да побере стълбовете на моста и тунела.
Peberholm е построен, за да позволи движението да преминава между моста, където движението на железопътни превозни средства и автомобили се движи на две нива, до тунела, където движението е на същото ниво.
4-километровият потопен тунел е изграден от бетонни елементи, излети на сушата и впоследствие изтеглени и спуснати в изкоп, издълбан в морското дъно на Йоресунд.

Пеберхолм
Изкуственият остров Пеберхолм не просто свързва моста и тунела. Тъй като неговата флора и фауна са били оставени да се развиват свободно, необезпокоявани от човека, островът се е превърнал в убежище за биолози от Дания и Швеция. От построяването на Peberholm Ботаническата асоциация на Лунд е идентифицирала повече от 500 различни вида растения. Въпреки че на острова се срещат бреза, ива, дъб, бук и върба, силните ветрове са ограничили растежа им. Зоологическият музей в Копенхаген е събрал бръмбари и пеперуди на острова. Peberholm служи като популярно място за размножаване на птици, както и като местообитание за рядката зелена жаба. Островът също е дом на редки паяци и насекоми.

Безопасност и трафик
Мостът Øresund генерира значително увеличение на трафика през Øresund. Днес преминаването на моста с кола е въпрос на 10 минути. Превозните средства плащат тол такса на станцията в Лернакен от шведската страна.
Железопътната линия е важна част от моста Øresund. Около две трети от тези, които пътуват през моста Øresund, отиват с влак, като пътуването между Малмьо и Копенхаген отнема 35 минути. Двама контрольори са на постоянно дежурство в трафик центъра до тол станцията в Лернакен. Чрез камери за видеонаблюдение и автоматични алармени системи контролерите непрекъснато следят трафика и са подготвени за всякакви извънредни ситуации.
Ограничението на скоростта по магистралата обикновено е 90 км/ч в тунела и 110 км/ч на други места по връзката. Тунелът е оборудван с аварийни изходи, както и алармени шкафове на интервали от 88 метра, които съдържат телефони за спешни случаи, пожарогасители и пожароизвестители.

Мостът е в основата на нашумелия едноименен криминален сериал, който има и американски римейк.