
Само два дни след премиерата й на русенска сцена, като част от 61-то издание на международния фестивал ММД, новата мащабна продукция на Държавна опера – Русе – операта “Ернани” на Джузепе Верди ще бъде представена и в столицата.
Очакваното събитие ще се състои на 18 март, петък , в зала 1 на НДК, а на 25 март Русенската опера ще има честта да я покаже и в Букурещ, на празниците по повод 100- годишнината на Румънската национална опера.
Диригент – постановчик е един от водещите тенори днес в света, Хосе Кура. През последните десетина години той успешно свързва работата си на диригентския подиум със забележителните си певчески изяви на най- големите музикални сцени.

Българският оперен артист със световна кариера, от известно време и успешен режисьор, Орлин Анастасов ще режисира операта на Верди, а сценографията ще бъде дело на младият художник Денис Иванов. Хоровата партия ще подготви Стелиана Димитрова- Хернани.
В ролята на Ернани ще се превъплати тенорът Петър Костов, специализирал в Академията “Борис Христов” в Рим, където се усъвършенства в певческия стил белканто при педагозите Антонио Боайе и Мирела Паруто – имена от златната книга на Арена ди Верона.
В ролята на Елвира ценителите на оперното изкуство в столицата ще имат възможност да се насладят на солистката на “Ковънт Гардън”- сопраното Цветелина Василева. Лауреат на международните конкурси в Италия „Tито Скипа” и „Франческо Чилеа”, оперната прима специализира при прочутия тенор Карло Бергонци в Милано в школата на Ла Скала.

Като Дон Карло на сцената в зала едно на НДК ще се представи Венецеслав Анастасов. Баритон от изключително висока класа!Красив тембър, безупречно белканто, стилистична плътност на интерпретациите, в съчетание със завладяващ артистизъм – това са емблемите на неговото неповторимо сценично присъствие.
Пред софийската публика в ролята на Гомес де Силва ще се изяви басът Емил Желев. Лауреат е на международните оперни конкурси „Умберто Джордано“ и в Руффано- Лече, той цяло десетилетие пее на оперните сцени в Италия.



Едноименната драма на Виктор Юго от 1830 привлича вниманието на Верди, считан основателно за един от „романтиците в операта“, заради характерните черти на романтичния театър от първата половина на 19 век – с ярки, релефни характери на героите и силните конфликти между тях.
Първото изпълнение на тази пета по ред от 26-те опери на Верди е на 9 март 1844 година, в “Teatro La Fenice” на Венеция. В България за първи път операта се поставя в края на ХIХ век, през 1892 г., в оперния отдел на Драматичен театър “Сълза и смях”.
А първото изпълнение на Вердиевата творба в Русе е концертно – на 22 март, 1995 година на фестивала „Мартенски музикални дни“, под палката на незабравимия Маестро Михаил Ангелов.

