
Пещерата с дългото название Там Луанг-Кхун Нам Нанг Нон се намира в Тайланд и стана печално известна през 2018 г., когато в нeя за близо две седмици бяха блокирани от придошлите води 12 момчета от местeн футболен отбор и техният треньор. Историята тогава развълнува целия свят, който следеше спасителната операция. Базиран на нея, преди дни излезе игралният филм „13 живота“ на режисьора Рон Хауърд.
Пещерата Там Луанг-Кхун Нам Нанг Нон се намира на около 1000 км северно от столицата на Тайланд Банкок, близо до границата с Мианмар, и до скоро беше слабо известна и неизследвана поради трудния планински терен. През февуари тази година пещерата отново беше отворена за посещения.

Слънчевата светлина прониква в първата камера с размерите на катедрала на известната тайландска забележителност Там Луанг-Кхун Нам Нанг Нон – Голямата пещера на спящата дама. Посетителите се разхождат по добре направена пътека, откъдето могат да правят снимки. Трудно е да си представим, че на това спокойно място през юни и юли на 2018 г. 13 млади тайландски футболисти бяха ужасяващо хванати в капан.
Извънредното международно усилие, което успя да ги спаси от наводнената от мусоните пещера, прикова вниманието на света за повече от две седмици. Закачен на издатина на дълбочина 2,3 км в клаустрофобичния лабиринт Там Луанг, футболният отбор, най-младият от които беше само на 11 години, беше почти на предела на оцеляване .
Изминаха десет дни, преди двама специализирани британски пещерни водолази, извикани от тайландското правителство, да преминат през мътни води и като по чудо да намерят момчетата живи.

Властите тогава предприеха една от най-големите спасителни операции в историята на Тайланд, за да открият момчетата и 25-годишния им треньор. Постепенно в усилията за спасяване на децата се включиха много държави – Австралия, Великобритания, Китай, Япония, САЩ и други.
В акцията участваха водолази от военноморските сили и беше използва специализирана техника, включително водни роботи и дронове. Усилията им обаче бяха затруднявани от покачването на водите и силните течения. С времето операцията ставаше все по-интензивна. В пещерата бяха открити отпечатъци от крака и ръце, което даде надежда на спасителите, че момчета са живи. Те се надяваха, че 12-те момчета и треньорът им са успели да избегнат наводнението, като са стигнали до могила в подземна камера.
На 10-ия ден от издирването им момчетата бяха открити от британските водолази пещерняци Джон Волантен и Рик Стентън живи и в сравнително добро здравословно състояние, без храна, затиснати от кал и вода.

След като получиха храна и медицинска помощ, спасителната операция вече бе насочена към намиране на начин да се осигури безопасността на групата, тъй като заради продължителните силни дъждове можеше да се наводни и мястото, където те се намират. Тайландските власти бяха в постоянна надпревара с времето, за да изпомпат водата от наводнената пещера. Имаше вероятност момчетата да останат до края на дъждовния сезон, който продължава до септември-октомври, в пещерата.
С безпрецедентна спасителна операция под вода момчетат бяха изведени от пещерата.


Днес тук почти нищо не напомня за преживения ужас. Пещерата в националния парк Там Луанг-Кхун Нам Нанг Нон, на около 40 минути с кола от северния тайландски град Чианг Рай, отново е отворена за посещения. „През седмицата има около хиляда посетители на ден, а през уикендите две хиляди“, споделя рейнджър от Националния парк.
Входът е безплатен и автобусът се движи постоянно между паркинга и входа на пещерата.
Посетителите могат свободно да изследват гигантската входна камера и да се изкачат до нейния олтар на Spirit House. Ако се насочим по-навътре, ще стигнем до карстово-варовиковата система, която дълбае тунел от 10 километра към близката граница между Тайланд и Мианмар, но само след няколкостотин метра проходът се стеснява, блокиран от здрава метална барикада. Тайландските национални паркове не рискуват с наивни търсачи на силни усещания, изкушени да видят дали ще стигнат до пещерата на дивите глигани през този сух сезон…

Районът около пещерата се е превърнал почти в „спасителен“ тематичен парк със стенописи, подробни карти, пресъздадена секция от тунел и статуя на бившия водолаз от тайландските военноморски тюлени Саман Кунан, единственият човек, загинал по време на мисията. Тъй като това е Тайланд, има и сергии за закуски и будистки светилища.
Докторите Харис и Чалън бяха обявени заедно за Австралийци на 2018 г. за значителния им принос в спасителната операция. Четиримата гмуркачи от Британския съвет за пещерно спасяване получиха награди за храброст на високо ниво от своето правителство, отличени бяха и много тайландски, американски, китайски и други сътрудници. Смелите млади футболисти, спасени в пещерата, бяха почетени в международен план и някои от тях, които нямаха гражданство, включително треньорът Екапол Чантавонг, получиха тайландско гражданство.

Най-малко четири филмови версии на спасяването им атакуват филмовите пазари, като акцентират върху различни „герои“ – според своя произход и пазар. Първият прожектиран филм беше The Cave от 2019 г. на тайландско-ирландския режисьор Том Уолър, с участието на няколко от пещерните гмуркачи. Минисериал на Netflix се фокусира върху младите футболисти, докато увлекателният документален филм на National Geographic за 2021 г., The Rescue, вече е наличен в Disney.
Акцентът на Холивуд, Thirteen Lives („13 живота“) , режисиран от Рон Хауърд, имаше своята премиера през юли в Лондон. Написан е от Уилям Никълсън, сценарист на „Гладиатор“ и „Клетниците“, а във фирма участват Виго Мортенсен в ролята на Ричард Стантън и Колин Фарел в ролята на Джон Волантен, британските гмуркачи, които първи са открили момчетата. Джоел Еджъртън играе водещата роля на австралийския анестезиолог-гмуркач Ричард Харис.

По време на спасителната операция властите допускаха, че е възможно да има смъртни случаи сред момчетата. Но след като видяха целия екип изведен и спасен, тайландските военноморски тюлени написаха: „Не сме сигурни дали това е чудо, наука или нещо друго”.
Вероятно – всичко описано по-горе….