
Нобеловата награда за литература е присъдена на писателя Абдулразак Гурна за „безкомпромисното и състрадателно проникване в ефектите на колониализма и съдбата на бежанците в пропастта между култури и континенти“, съобщиха днес от Академията.
Гурна, израснал на един от островите на Занзибар и пристигнал в Англия като бежанец през 60-те години на ХХ век, е автор на 10 романа, както и поредица разкази. Андерс Олсон, председател на Нобеловия комитет, каза, че романите на танзанийския писател, от дебюта му „Спомен за заминаването“ – за неуспешно въстание в родината му, до най-новия му, „великолепен“, „Afterlives“, „отстъпват от стереотипните описания и отварят погледа ни към културното разнообразие на Източна Африка, непозната за мнозина в други части на света ”.
Досега никой тъмнокож африкански писател не е печелил наградата след Воле Соинка през 1986 г. Гурна е първият танзанийски писател, спечелил Нобелова награда.
Като писател Гурна „последователно и с голямо състрадание прониква в последиците от колониализма в Източна Африка и в неговите последици върху живота на изкоренени и мигриращи хора“, коментира още Олсън пред журналисти в Стокхолм.
Гурна е бил в кухнята, когато е научил, че печели, а комисията е провела „дълъг и много положителен“ разговор с него. Неговият дългогодишен редактор Александра Прингъл от Bloomsbury, заяви, че победата на Гурна е „най-заслужена“ за писател, който преди това не е получил признание за работата си.