
от Иво Тодоров
Днес, 13 август, се навършват 60 години от издигането на Берлинската стена. Стената, която раздели не само Берлин, но раздели Германия, Европа и света.
За пръв път отидох в Берлин 10 години след падането на Стената. Но на много места парчета от нея все още стояха като грозен спомен. Стоят и до днес. Голяма част от запазените циментова панели, които са били сглобени в тази ограда, сега са изрисувани с графити. А там, където няма парчета от стената, линия очертава по земята територията, през която тя е минавала.

Берлинската стена (на немски: Berliner Mauer) служи за граница между Германската демократична република и Западен Берлин от 13 август 1961 до 9 ноември 1989 г. Отделя западната част на град Берлин от цялата територия на ГДР и от източната част на града.
Берлинската стена става един от най-известните символи на Студената война. При опит да преминат стената загиват между 136 и 245 граждани на ГДР, бягащи на Запад.
Историята:
След Втората световна война Берлин е поделен между страните победителки (СССР, САЩ, Великобритания и Франция) на 4 окупационни зони. Източната зона, контролирана от съветските войски, впоследствие става столица на Германската демократична република. В трите западни зони контролът е осъществяван съответно от окупационните власти на САЩ, Великобритания и Франция.

Отсъствието на физическа граница между зоните довежда до конфликт и масово преминаване на специалисти и граждани от Източен Берлин във ФРГ. На 13 август 1961 г., в период на усилено противопоставяне и изостряне на отношенията между СССР и САЩ, започва строителството на стената. Заповедта за нейното изграждане е подписана от Валтер Улбрихт. Фактически това е нарушение на следвоенното споразумение на страните победителки, съгласно което Великобритания, Съветският съюз, Съединените щати и Франция имат равни права относно управлението на целия Берлин.

Строителството и преоборудването на стената продължава от 1962 до 1975 година. Напълно построената стена се е състояла от 45 хиляди бетонни блокове 3,6 на 1,5 метра, със заоблен връх, чиято цел е да затруднява опитите за бягство. Въпреки това над 5 хиляди души успяват да избягат на Запад. Най-известните случаи са: масовото бягство по тунел, дълъг 149 метра; полет с делтаплан, промушване между прозорците на 2 съседни апартамента. Стената минавала през града, така че разделяла улици и дори къщи и цели фамилии. Емблематична снимка от онова време показва жителка на Източен Берлин, която бяга през прозореца на дома си, за да не остане зад Стената, а отдолу я очакват западни полицаи – да й помогнат да се спусне от прозореца…
Историята помни фразата “Ich bin ein Berliner” („Аз съм берлинчанин“) от речта на Джон Ф. Кенеди, произнесена в Западен Берлин на 26 юни 1963 г.
A на 12 юни 1987 една друга реч разтърси Германия и Европа: тогавашният американски президент Рейгън апелира: “Mr. Gorbachev, tear down this wall!” (“Г-н Горбачов, съборете тази стена!”).
И Стената се оказва невечна. Както разделението на Европа. На 23 август 1989 г. Унгария отменя ограниченията на границата си с Австрия и голям брой бежанци от ГДР се възползват от това. През септември лидерът на ГДР Ерих Хонекер подава оставка. На 9 ноември министър-председателят на Правителството на Източна Германия Гюнтер Шабовски обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Голямо множество от източни берлинчани нахлуват в Западен Берлин. Започва демонтажът на стената от гражданите.
Нейното рухване отекна в целия някогашен соц блок и доведе и до падането на Тодор Живков от власт у нас, само ден по-късно, на 10 ноември 1989 г.

Към днешна дата са се запазили само няколко секции от стената в района на Потсдамер Плац, недалече от река Шпрее (East Side Gallery) и на Бернауер Щрасе.
През 1989 г. Берлинската стена се превръща в километрова „изложба“ на графити, в това число и много от тях с висока художествена стойност.
След разрушаването на Стената фрагменти от нея бързо се превръщат в обект на търговия. Много от късовете от Берлинската стена са купени в САЩ, например в корпорацията „Майкрософт“, в щабквартирата на ЦРУ и други. На 16 май 2006 г. на София е дарен сегмент от Берлинската стена, изложен до Мемориала на жертвите на тоталитаризма пред НДК.
